Bijuteri – Aksesuar ve Takı Dükkanı Açmak: Sermaye ve Ciro

Bijuteri mağazası açmak ve işletmeyi aksesuar ile takı dükkanı olarak da değerlendirmek için harekete geçmek isteyen girişimciler için hazırlanan klavuz niteliğindeki bu rehber aracılığıyla bir işletme kurmak için 10 günlük süre ihtiyacı var.

Son dönemde artan kar marjları neticesinde aksesuar ve takı dükkanı olarak da değerlendirilebilecek bir bijuteri mağazası açmak oldukça yüksek potansiyel içermektedir. Üstelik sektöre giriş yapmak için gerekli sermaye düzeyi birçok benzer perakende satış sektörüne göre daha düşüktür.

BİJUTERİ, AKSESUAR VE TAKI İŞİ YAPMAK

takı dükkanı

Ülkemizde en hızlı nakit dönüşümüne sahip olan iş fikirlerinden biri de bijuteridir. Özellikle işletmede satışa sunulan aksesuar ve takı ürünlerinde ortalama kar marjı oldukça yüksektir.

2023 yılı itibarıyla sektördeki ana gelir kalemini oluşturan ürünlerde karlılık oranı yüzde 50’nin üzerinde seyretmektedir. Ayrıca sektördeki müşterilerinin ortalama fatura tutarı da 2022 yılına göre yüzde 30 artmıştır. Bu da sektördeki potansiyelin arttığının önemli göstergeleri arasında yer almaktadır.

Sektöre giriş yapmak için önemli 2 ana unsur bulunmaktadır. Bunlar ürün çeşitliliği ve dükkanın konumudur. Her iki konuda başarılı olan bir işletme yıllık bazda daha fazla büyüme kaydetme potansiyeline sahiptir.

BİJUTERİ MAĞAZASI AÇMAK

bijuteri takı aksesuar dükkanı kurmak şartlar maliyet

Bijuteri dükkanı açmanın ilk yolu işletmenin ana türüne karar vermektir. İşletme türü seçeneğinde en önemli kriter ürün çeşitleridir. İşletmede yer alacak ürün gruplarına göre bir dükkan belirlenmesi gerektiği için ilk olarak işletmede yer alınması istenen ürün gruplarının iyi bir şekilde belirlenmesi gerekiyor. Bijuteri dükkanlarında ürün yelpazesinin geniş olması tavsiye edilir ancak sermaye ve rekabet özelinde daha dar bir seçenek de ele alınabilir.

Ürün yelpazesi kararında en önemli aşama aksesuar ve takı sektöründe yaşanmaktadır. Her iki sektör başlı başına önemli büyüklüğe sahiptir. Dolayısıyla tüm ürünlerin sergilenmesi için gerekli olan dükkanın boyutu bu aşamada büyük bir önem kazanmaktadır.

Bijuteri mağazası açmak için işletme türüne karar verildikten sonra potansiyeli yüksek bir dükkan bulunmalıdır. Genel olarak işletmenin para kazanması için yüksek müşteri potansiyeline ulaşması esastır. Bunun için de işletmenin ana yürüyüş yollarında bulunması gerekir. Son yıllarda sektördeki karlılığın artması neticesinde özellikle aksesuar ve takı da satan bijuteri mağazalarının AVM’de dükkan veya stant kurma potansiyelinde artış kaydediliyor. Bu sebeple sektöre girmek isteyen girişimcilerin AVM’deki fırsatları da değerlendirmesi tavsiye edilir.

İşletme için uygun bir dükkan belirlendikten sonra işletmenin resmi işlemlerinin tamamlanması gerekir. Bunun için de belgeleri tamamlamak ve şartları karşılamak gerekir.

Bijuteri mağazası açmak için gerekli belgeler ve şartlar:

 • 2 adet fotoğraf (şirket işletmesi ise gerekli değildir)
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi ve İkametgâh Belgesi
 • Adli Sicil Kaydı Belgesi
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’na kayıtlı olunduğuna dair herhangi bir belge
 • İşletici Kimlik Bildirme Belgesi
 • İmza Sirküleri ve Ticaret Sicil Gazetesi (şahıs işletmesi ise gerekli değildir)
 • Vergi Levhası
 • Oda Faaliyet Belgesi ve Oda Sicil Tasdiknamesi
 • Tapu ve Yapı Kullanma İzin Belgesi
 • Kira Sözleşmesi (tapuda adı geçen mülk sahibi/sahipleri ile yapılmalıdır)
 • İşyeri Krokisi (yetkili bir kişiye çizdirilmelidir, üzerinde uzunluk ölçüleri, m² toplamı, çizen kişinin kaşesi ve imzası bulunmalıdır)
 • İtfaiye Uygunluk Raporu
 • ASAT İşyeri Açma Ruhsatı Görüş Belgesi (işyerinde tuvalet var ise)
 • Güvenlik Kameraları ve Kayıt Sistemi bulunmalıdır.
 • Bijuteri dükkanları için metrekare şartı yoktur.
 • İşyerinin “mesken”e açılması durumunda; “muvafakatname” alınmalıdır.

TOPTAN BİJUTERİ AKSESUAR VE TAKI ALMAK

bijuteri takı aksesuar dükkanı kurmak şartlar

Bijuteri dükkanlarında satılmak için toptan bijuteri, aksesuar ve takı ürünlerine ihtiyaç duyulacaktır. İlgili ürünlerin mutlak suretle ucuz fiyatlı ve kaliteli olması ve de yeni trendlere uygun olması gerekir. Her 3 sektör de çok hızlı kabuk değiştirmektedir. Dolayısıyla mutlaka yeni trendlere uygun ürünlerin işletmede tüketicilerin beğenisine sunulması gerekir.

Toptan bijuteri ürünleri satan çok sayıda işletme bulunuyor. Bu işletmelere birkaç internet araması ile ulaşmak mümkündür. Tüm şirketlerden katalog istenmeli ve mutlaka toplu ürün alımı öncesinde ürünlerin kalitesini görmek için yerinde incelenmelidir. Türkiye’de toptan aksesuar ve takı ürünleri satan çok sayıda merdiven altı işletme var. Bu firmalara karşı dikkatli olmak için ürünleri yerinde görmek tavsiye edilir.

BİJUTERİ DÜKKANI AÇMANIN MALİYETİ

bijuteri takı aksesuar dükkanı kurmak

Bijuteri sektöründe açılacak olan işletmenin büyüklüğüne ve işletmede yer alacak ürünlerin kalitesi ve çeşitliliği ile işletmeyi açmanın maliyeti büyük oranda değişiklik gösterecektir. Fikir sağlaması açısından sektöre giriş yapmanın ortalama başlangıç sermayesi 400.000 TL’nin üzerinde seyretmektedir. İlgili işletmenin butik olarak açılması durumunda işletmenin maliyeti 180.000 TL’ye kadar düşüş gösterecektir.

Sektöre giriş yapmak isteyen girişimcilerin toplu ürün alımı sırasında vadeli seçenekleri de değerlendirebileceklerini belirtmek gerekir.

BİJUTERİ DÜKKANI NE KADAR KAZANDIRIR

bijuteri takı aksesuar dükkanı açmak

Bijuteri mağazası açmak 2023 yılı itibarıyla oldukça karlı bir iş fikridir. Yüksek potansiyel içeren bir alanda kurulan bir işletmenin karlılığı gün be gün artmaktadır.

2023 yılı itibarıyla 2 yıllık müşterisi oturmuş bir işletmenin aylık net geliri 58.000 TL civarında bulunmaktadır. Bu geliri etkileyen en önemli unsurlar ise personel maaşları ve dükkan kirasıdır. Sektörde yer alan firmalar 2022 yılında aylık ortalama 13.000 TL kira ödemesi gerçekleştirmek durumunda kalmıştır.

AYRICA BAKINIZ: Baharat Dükkanı Açmak

“Bijuteri – Aksesuar ve Takı Dükkanı Açmak: Sermaye ve Ciro” üzerine 2 yorum

 1. Merhabalar bende iş yapmak istiyordum sizin bu bujiteri iş fikrinizi görünce dükkan açmak istedim maliyeti ne olur ilden ile değişir mi

  Cevapla
  • Merhaba,

   Bijuteri işini hayata geçirmek için gerekli sermaye düzeyi rehberde yer almaktadır. Genel standart maliyet ilden ile göre değişiklik göstermez. Sadece kira gibi giderlerde değişiklikler yaşanabilir.

   İyi çalışmalar.

   Cevapla

Yorum yapın