BİTKİSEL SÜT ENDÜSTRİSİ YATIRIMLARI

    

BİTKİSEL SÜT ENDÜSTRİSİ GİRİŞİMCİMCİLERE BÜYÜK FIRSATLAR SUNUYOR.

Günümüzde bitkisel süt üretimi büyük bir sektör oldu. Bitkisel süt kullanımı hızla yayılıyor. Bir çok girişimci bitkisel süt ürünlerindeki açığı görerek bu alana yatırım yapıyor. Türkiye bu konuda hammadde zengini. Badem, Fındık, Soya, Bezelye, Prinç başta olmak üzere bir çok ürünün sütü çıkartılabiliyor.

Pirinç sütü, badem sütü ve hindistan cevizi sütü gibi süte alternatif olarak üretilen içeceklerin pazar büyüklüğünün yedi yıl içerisinde 26 milyar doların üzerine çıkması bekleniyor.

Transparency Market Research Pazar Araştırma Kuruluşu tarafından hazırlanan “Küresel Alternatif Süt Pazarı Raporu”, pirinç sütü, badem sütü ve hindistan cevizi sütü gibi alternatif ürünler pazarının, 2024 yılında 26,3 milyar dolar büyüklüğe ulaşacağı öngörüsüne yer veriyor.

2015 yılında dünya genelinde 8,22 milyar dolar büyüklüğe ulaşmış olan alternatif süt pazarının 2016 yılında ise 9,32 milyar dolar büyüklüğe ulaşmış olduğu tahmin ediliyor.

Alternatif süt pazarının bölgeler bazında incelendiği rapora göre, Asya-Pasifik bölgesi pazar büyüklüğü açısından %53’lük pazar payı ile açık ara lider konumunda. Asya Pasifik bölgesinin gelecekte de pazar büyüklüğü açısından liderliğini koruyacağı tahmin ediliyor.

Asya-Pasifik bölgesini sırasıyla; Kuzey Amerika, Avrupa, Latin Amerika, Orta Doğu ve Afrika pazarları takip ediyor. Her ne kadar Latin Amerika pazar büyüklüğü açısından dördüncü bölge konumunda olsa da uzmanlar, alternatif süt pazarı üreticileri açısından bölgenin oldukça parlak bir gelecek vaat ettiğini belirtiyor.

Raporda dünya genelinde pazarın büyümesinde sağlıklı alternatifler konusunda tüketici bilincinin artmasının ve laktoz intoleransın görülme sıklığının artmasının önemli bir rol oynadığı belirtiliyor.

Transparency Market Research; “Kurulmuş olan bir pazara alternatif olarak geliştirilen bir pazarın lehine olan en önemli unsur, bu alternatif ürünleri orijinallerinden daha iyi bir seçenek olarak kabul eden tüketici sayısının gitgide artmasıdır. Süt ve süt ürünleri pazarında ise laktoz intolerant olduğunu öğrenen veya laktoz tüketmediğinde kendilerini daha iyi hisseden tüketici sayısı artmakta. Bu artış, dünya genelinde alternatif süt pazarının hızla büyümesinin ardındaki en önemli unsur.” açıklamasında bulunuyor.

Aynı zamanda diyetisyenlerin ve doktorların da pek çok vakada hastalarına bitki ağırlıklı beslenme tavsiyesinde bulunduğu da belirtiliyor. Sonuç olarak yulaf, keten ve sebze sütlerinin popülerliği dünya genelinde hızla artıyor.

Pazarın parlak bir geleceği olduğu gerçeğine karşı üreticilerin hala aşmak zorunda olduğu en büyük sorun, bu ürünlerin üretim ve pazarlama maliyetinin oldukça yüksek olması. Pek çok üretici ürünlerini zenginleştirmek amacıyla ürünlerine ek besin öğeleri takviyesi yapıyor ancak bu takviye aynı zamanda ürünlerin maliyetlerinin de artmasına neden oluyor. Badem sütü ve hindistan cevizi sütü gibi ürünlerin üretim maliyetleri ve dolayısıyla satış fiyatları her hangi bir takviye yapılmasa da ortalama bir tüketici açısından oldukça yüksek. Fiyatlarının yüksek olması ise bu ürünlerin pazarda satış hacimlerini etkileyen en önemli faktör.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bitkisel süt üretiminde fırsat gördüler

Sanayici ailelerden gelen Cem Telvi ve Yusuf Romano, Türkiye’nin ilk bitkisel süt markasını yarattılar. ‘Fomilk’ markasıyla fındık, badem ve soya sütü üreten girişimciler, yeni ürünlerle markalarını büyütmeyi planlıyorlar. Ürünlerinin 2019’da ihracatına da başlayan ortaklar, beş yıl sonunda 30 milyon TL ciro hedefliyor.

Sanayici ailelerden çıkan pek çok girişimci var. Cem Telvi ve Yusuf Romano da o girişimcilerden. ikisi de gıda sektöründe faaliyet gösteren aile şirketlerine ait fabrikalarda bolca mesai geçirmişler. Eğitim hayatlarını tamamladıktan sonra profesyonel yaşam deneyimleri de olmuş. Ancak ruhlarındaki girişimcilik heyecanı nedeniyle kendi ayakları üzerinde durmayı tercih etmişler. Öyle ki bir arkadaş toplantısında ortaya atılan iş fikrini kısa sürede somut bir projeye dönüştürmüşler. Bir yıl gibi bir süre zarfında da nihai ürüne ulaşmışlar.

Türkiye’nin ilk yerli bitkisel süt üretimine soyunan iki girişimci arkadaş, bu alanda oldukça iddialı. Kısa bir süre önce ‘Fomilk’ markasıyla ürettikleri fındık sütü, baden sütü ve soya sütünü raflara sokan Cem Telvi ve Yusuf Romano, markalarını yeni kategorilerde geliştirecekleri trend ürünlerle genişletmeyi planlıyor. Girişimcilerin hedefleri Türkiye ile de sınırlı değil. Ürünlerini önümüzdeki dönemde başta Körfez ülkeleri olmak üzere Avrupa’ya da ihraç etmeyi planlıyorlar. Ortaklar ilk yıl için 6 milyon TL, üçüncü yıl 15 milyon TL, beş yılın sonunda ise 30 milyon TL ciroya ulaşmayı hedefliyor.


 

 

Fındık sütü ile başladı

Fomilk ortaklarından Cem Telvi’nin ailesi 30 yıl aşkın süredir fındık ticaretiyle uğraşıyor. 2016 yılında Ronly Gıda adı altında Çerkezköy’de bir üretimi tesisi de kuran Telvi Ailesi, İstanbul ihracatçılar Birliği (TİM) verilerine göre Türkiye’nin en çok fındık ihracatı gerçekleştiren 8’inci şirketi. AB’den Çin’e kadar pek çok ülkeye ihracat yapan şirket, 20 milyon dolarlık ihracat rakamına ulaşmış durumda. Hedefi ise en çok ihracat yapan ilk üç şirketten biri olmak. Aile şirketleri nedeniyle fındık üretimine yakın olan Cem Telvi, ilk ürünlerinin de fındık sütü olduğunu söylüyor. Cem Telvi, şirketin kuruluş öyküsünü ise şöyle anlatıyor: “Dostlarımızla bir gün evde oturuyorduk.

Kullandığımız yabancı bir markanın bitkisel sütünden yola çıkarak böyle bir üretime soyunmanın ne kadar doğru bir yatırım olabileceğini konuştuk. Dünya fındık tüketiminin yüzde 70’e yakını Türkiye’den arz ediliyor. Fındık ülkesiyiz ama fındık sütünü ithal ediyoruz. ‘Biz neden bu alanın ilk yerli üreticisi olmayalım dedik ve araştırmaya başladık. İlk olarak fındık sütü ile başladık. Türk fındığına vurgu yapıyoruz.”

İhracat potansiyeli yüksek

Markanın diğer ortağı Yusuf Romano’nun ailesi ise dört jenerasyondur süt sektörünün içinde. Ezine’de peynir üretimiyle bu alanda faaliyet göstermeye başlayan aile, bugün DM Group çatısı altında dünyanın farklı yerlerinde üretim yapıyor. Asya, Ortadoğu, Türkiye ve Kıbrıs’ta toplam 5 üretim tesisi bulunan grup, süt ve türevlerinin üretimini yapıyor. Merkezi Dubai’de bulunan şirket, Kuzey Amerika’dan Körfez ülkelerine kadar pek çok ülkeye ihracat da gerçekleştiriyor. Türkiye’de iki discount market için üretim yapan DM Group’un yurti-çinde markalı üretimi yok. Ancak ihracatı kendisine ait iki markası ile yapıyor. Grubun, bünyesindeki beş fabrikasına servis yapmak için kurduğu ve zamanla dışarıya da hizmet veren bir şirketi de var. Öte yandan gıda lojistiği alanında da faaliyet gösteren bir şirketi mevcut. Bu şirket, riskli bölgelerde global devlerin özel dağıtıcılığını yapıyor.

Tüm süreçlerde var

Aile şirketlerinin çiğ sütün çıkışından bir bakkala dağıtıma kadar pek çok süreçte yer aldığını dile getiren Yusuf Romano, şöyle devam ediyor: “Benim aile şirketim süt sektöründeki tecrübesi ile ortağımın fındık sektöründeki geçmişi bizi bu girişime yönlendirdi. Tesis yatırımına gerek kalmadan bu alanda üretime soyunduk. Pazarı araştırdık. Türkiye’de hiçbir üretici olmadığını gördük, bu da bize daha cazip geldi. Bu sektörde ilk üretici olmanın çok kıymetli olacağını düşündük. Dünyada yeme- içme trendleri üç dört yıl geriden takip eden bir ülkeyiz. Bitkisel süt, dünyada hızla büyüyen bir alan. En ivmeli sektör. Hayvansal ürün tüketmek istemeyenlerin talep ettiği ürünler bunlar. ihracat potansiyeli anlamında da önü açık bir alan. 2019’da ilk pilot ihracatımıza başlayacağız.”

‘Türk damak tadına uyarladık”

Telvi ve Romano, bitkisel süt üretimine karar verdiklerinde iki tesise ihtiyaçları olduğunu görmüşler. Ailelerine ait tesislerde üretime start veren iki girişimci, bunun için ekstra bir makine yatırımı da yapmamışlar. Üretimin kuru miksin hazırlanması, ardından da sulandırılıp paketlenmesi şeklinde gerçekleştiğini anlatan Yusuf Romano, şöyle devam ediyor: “Fındığın nasü bir içecek haline gelebileceği konusunda biraz araştırmalar yaptık. Uluslararası bir danışmanlık şirketinden destek aldık. Bize ürünün reçetesini verdiler, biz ürünü Türk damak tadma göre yorumladık, reçetede biraz oynamalar yaptık.”

‘Süte alternatif bir ürün”

Türkiye’de bitkisel sütü belli bir kesimin kullandığım, daha çok kişiye bu ürünleri tüketme alışkanlığı kazandırmayı hedeflediklerini belirten Cem Telvi ise şunları anlatıyor: “Sütü bırakın demiyoruz. Süte alternatif bir ürün sunuyoruz. Bitkisel süt, çocukların kullanımına da çok uygun. O nedenle potansiyel tüketici kitlemizde farkında anneler de var. Satış kanallarımız süper marketler, kafeler ve horeca olacak. Online satış da planlıyoruz. îlk yıl için iç piyasada 500 bin litrelik bir satış hedefliyoruz.”

Özlem Bay Yılmaz

Sayfayı Paylaş: