GİRİŞİMCİLİĞİN İLKELERİ

GİRİŞİMCİLİĞİN İLKELERİ

Girişimcilerin başarıları için ilke ve işaretler olarak hizmet verecek bazı temel ilkeleri izlemeleri gerekir. Üç yıl boyunca yapılan araştırmaya dayanarak ve 150'den fazla girişimciyle görüşerek, yazar ve yönetim uzmanına dikkat çeken Bill Murphy, Harvard Business School tarafından yayınlanan girişimcilik hakkında bir kitap çıkardı. Bu makale, bu kitaptan edinilen bilgilere dayanmaktadır ve hem mevcut hem de mevcut girişimciler için belirleyici nitelikte olması gereken beş prensibi listeler. Bu araştırmanın öngörülerinden biri, bu ilkelerin çoğunun deneyimlerden öğrenilebileceği ve bir girişime başlama sürecinin başlı başına bir eğitim deneyimi olduğudur. Bu tanıtım ile, Bill Murphy'nin ortaya koyduğu beş girişimcilik ilkesine geçebiliriz.

Girişimcilerin hızlı para kazanmaları gerektiği ve her zaman amaç bu olmamalıdır

Yeni bir girişim başlatmadan önce girişimcilerin suları test etmesi önemlidir. Bu, kişinin girişimcilik idealine kendini adaması ve yeni iş modelleri ve yeni ticari işlem paradigmaları denemesi gerektiği anlamına gelir. Başka bir deyişle, girişimciler, kelimeden kâr elde etmek için acele etmemeli ve bunun yerine, girişimciliğin ne demek olduğunu anlamalıdır. Örneğin, çıkmazlar olan ipuçlarının peşinden koşmak yerine oyun değiştirme fikriyle gelmek daha iyidir, bu da girişimcilerin oyunda uzun süre çalışmaya hazır olmaları gerektiği anlamına gelir.

Mirage kovalamak yerine zaman alırsa bile doğru fırsatı bulmak her zaman daha iyidir

Bu ilke, doğru fırsatı beklemek ve aynı zamanda fırsatın ortaya çıktığı anı yakalamak anlamına gelir. Tabii ki, girişimcilerin sonsuza dek doğru fırsatı beklemeleri gerektiğini söylemiyoruz. Aksine, buradaki amaç, girişimcilerin fırsatı değerlendirmek için gerekli temellerin olmasını ve aynı zamanda girişimin ilerlemesini zor bulmaları halinde fırsatlar yaratacak bir fikir ve iş modeline sahip olmalarını sağlamalıdır. Örneğin, bir fırsat bulamazsanız fırsatın nasıl bir kez çalındığına dair bir klişe olduğu gibi, fırsat ortaya çıktığında hazır olmanız için bir kapı inşa edin. doğduğunda onları. Diğer bir benzetme, girişimcilerin balığa girerken oltalara ve yemlere hazır olmaları gerektiği ve eğer nehir, deniz veya göl doygunsa, yeni pazarlar yaratmaları gerektiği anlamına gelen “mavi okyanuslar” olan sularda balık tutmaları gerektiğidir. kendileri için.

İnsanlara yatırım yapın ve başarılı takımlar oluşturun

Önceki prensipte olduğu gibi, girişimciler girişime başlamadan önce doğru takıma sahip olmalarını sağlamalıdır. Sonuçta, yerinde bir ekip bulunmadıkça, girişim fırsatları değerlendiremezdi. Ayrıca, girişimciler ekibin tutkulu, kararlı ve en önemlisi kurucuların vizyonunu ve misyonunu paylaşmasını sağlamalıdır. Başka bir deyişle, kurucunun fikirleri ile takımdan bir katılım olmadıkça, girişim düştü. Bunların dışında, motive edici ve yaratıcı olmanın yanı sıra odak, itim, sadakat, kararlılık, cesaret ve tutarlılığa sahip doğru insanlara sahip olmak girişimcilerin görmezden gelebilecekleri bazı şartlar.

Her şeyin yerinde olması her zaman yeterli değildir. İcra ve Teslimat önemli olan

Hiç bir satış görevlisinin sizi, sizi test edilmemiş bir ürün almaya ikna etmeye çalıştığı glib konuşmasına kattığı hissine kapıldınız mı? Benzer şekilde, tüm konuşmalar ve yürütmeler yeni girişimi hiçbir yere götürmez ve bu nedenle girişimcilerin konuşmaları yürüttüklerini ve sözlerini yerine getirmelerini sağlamak için önemlidir.

Nitekim, girişimci uygulama sanatını bilmediği sürece, oyun değiştiren bir fikre ve harika bir takıma sahip olmak yeterli değildir. Dotcom patlaması sırasında olduğu gibi, dinlemeye istekli olan herkes için ayın sözünü veren harika fikirler ve eşit derecede harika ekipler içeren birçok girişim oldu. Ancak, işletmelerinde başarısız oldukları gerçeği, temelde fikirlerle icra arasındaki boşluktan kaynaklanıyordu.

Bu nedenle, girişimci konuşmayı yapan ve yürütmenin anlamını anlayan bir lider olmak zorundadır. Dahası, liderlik, girişimcilerin başarısızlıktan korkmamaları ve bunun yerine sıkıntıyı zafere dönüştürmeleri ve başarısızlığı başarı için bir basamak taşı haline getirmeleri gerektiği anlamına gelir.

Aslında, girişimciler henüz içgüdülerine ve sezgilerine güvenmeye ve girişimin henüz kaybedilmesi veya hatta zarar vermesi durumunda kendilerini desteklemeye istekli olanlar. Başka bir deyişle, harika bir fikriniz olduğunu ve onu doğru ekiple doğru yürüttüğünüzü düşünüyorsanız, geleneksel akıl yanlış anladığınızı söylese bile devam etmeniz ve devam etmeniz gerekir.

Girişimciler kendi kendini gerçekleştiren vizyoner olmalı

Başarılı bir girişimciye sorun ve para gerçekten önemli ve karlar gerçekten önemli olsa da, her zaman para ile ilgili olmadığını ya da kar etmenin önemli olan tek şey olduğunu söylerler. Bunun yerine, büyük girişimcilik, iç sese kulak vermek, başkaları için iş ve fırsatlar yaratmak, girişimcilik nedeniyle toplumsal refahın bilincinde olmak, bana sahip olmak yerine sadece kendimden tavrı ve en önemlisi vizyonlarını başarıya dönüştürmekle ilgilidir.

Mesela tutkularını bulmak ve hayallerini takip etmek ve kovalamak için huysuz işlerden vazgeçmiş bireyleri duyan veya rastlayan birçoğumuz var. Bu nedenle, başarılı girişimcilik, dünyaya bir fark yaratmak ve toplumlarını girişimleriyle dönüştürecek sosyal bir mesih olmakla ilgilidir.

Son olarak, girişimciliğin kendisini dönüştürmek için bir başlangıç ​​noktası olarak görülmesi ve süreç içinde bir değişim aracı haline gelmesi gerekir. Bunun gerçekleşmesi için girişimcinin hem çevresel, sosyal hem de ekonomik beklentileri daha büyük sistemden karşılayabilmesi ve aynı zamanda hayallerinin peşinde koşmaları gerekir. Nitekim, iç beklentiler ve dış beklentiler arasındaki denge, başarı için en önemli belirleyicidir.

 

https://www.managementstudyguide.com/principles-of-entrepreneurship.htm

Sayfayı Paylaş: