GİRİŞİMCİLİK NEDİR VE GİRİŞİMCİ KİMDİR ?

Girişimcilik nedir ve Girişimci kimdir?

Bunu sık sık duyuyoruz ve kendi işini kurmuş bir girişimci. Aynı zamanda, girişimci terimini duyduğumuzda, onu kendi girişimlerini başlatan veya kendi başlarına başlatan veya başka bir deyişle kendi başına vuran bir kişiyle ilişkilendirme eğilimindeyiz. Gerçekten de, Girişimciliğin resmi tanımı, kar veya sosyal ihtiyaçlar için bir işletme veya organizasyon başlatma süreci olmasıdır. Ticari girişimciliği sosyal ve yardımsever girişimcilikten ayırmak ve ayırmak için kar veya sosyal ihtiyaçlar için cümle kullandık. Girişimciliği tanımladıktan sonra, şimdi bir girişimcinin kim olduğunu ve ne yaptığını tanımlamanın zamanı geldi.

Girişimci, bir iş modeli geliştiren, yeni bir girişime başlamak için gerekli fiziksel ve beşeri sermayeyi edinen ve işleten ve başarı ya da başarısızlığından sorumlu olan kişidir. Girişimci, profesyonel yöneticiden farklı olduğu için başarılı olan veya başarısızlıktan sorumlu olan ifadenin vurgusunun, birincinin kendi kaynaklarını yatırdığı veya dış kaynaklardan sermaye topladığı ve bu nedenle başarısızlığın sorumluluğunu üstlendiği anlamına geldiğini vurgulayın. başarı durumunda ödülleri alırken, ikincisi veya profesyonel yönetici, parasal bir değerlendirme için kendisine verilen işi ve işi yapar. Başka bir deyişle, girişimci, yeni işletmelerin yaratıcısı olmasının yanı sıra risk alıcı ve yenilikçidir, oysa profesyonel yönetici sadece uygulayıcıdır.

Girişimcilerin Özellikleri

Bir girişimcinin sahip olması gereken beceri ve yeteneklere geçmek için, her şeyden önce, oyun değiştiren bir fikri olan veya kalabalık pazarda başarılı olabilecek potansiyel olarak yeni bir konsepte sahip bir yenilikçi olması gerekir. Yatırımcıların genellikle sermaye ve yatırımları için yeterli getiri sağlayacağını düşündükleri fikir ve kavramlara yatırım yapma eğiliminde olduklarını ve bu nedenle girişimcinin yeni bir girişim için gerçekten yenilikçi bir fikre sahip olması gerektiğini unutmayın.

Liderlik Nitelikleri

Bunun dışında, girişimcinin, organizasyon veya girişimi sıfırdan kurması gerektiği ve başarısını sağlamak için çalışanları ile iyi bir bağ kurması gerektiği için mükemmel organizasyon ve insan yönetimi becerilerine sahip olması gerekir. Girişim

Ayrıca, girişimcinin, çalışanlarına ilham verebilecek bir lider olması, girişimcinin girişimi motive etmesi ve yönlendirmesi önemli olduğu için vizyon sahibi ve misyon duygusu taşıyan bir kişi olması gerekir. Bu, liderliğin, değerlerin, takım oluşturma becerilerinin ve yönetimsel yeteneklerin, bir girişimcinin sahip olması gereken temel beceriler ve özellikler olduğu anlamına gelir.

Yaratıcı İmha ve Girişimcilik

Bazı şirketlerin nasıl ortadan kaybolduğu hakkında konuşulurken, diğerleri ise başarılı olurken pazardaki liderlik pozisyonlarını korurken bahsettiğimiz yaratıcı yıkım terimini sık sık duyuyoruz. Yaratıcı yıkım, kapitalist pazar temelli ekosistemin sadece en iyi ve en parlakların hayatta kalmasını sağlarken, diğerlerinin yaratıcı yıkım galerileri tarafından uzaklaştırılmasını sağladığı için, daha düşük kaliteli ürünlerin ve şirketlerin daha verimli, yenilikçi ve yaratıcı olanlarla değiştirilmesi anlamına gelir. Başka bir deyişle, oyun değiştiren fikirleri olan girişimciler ve başarılı olmaları için gereken beceriler ve nitelikler, ürünlerinin, markalarının ve girişimlerinin pazar payını, değer yaratmayan ya da zaman zaman yetersiz kaldığı ve mevcut şirketlerden pazar payını almasını sağlar. Çözgü, burada duvardaki yazıyı göremiyorlar. Bu nedenle, eski ve verimsizi daha yeni ve yaratıcı fikirlerle yok etme sürecine, girişimcinin yeni bir girişim başlattığında yaptığı şey olan yaratıcı imha denir.

Bir Girişimci Risk Alıcıdır

Girişimciliğin ne olduğunu, girişimcilerin ihtiyaç duydukları yetenekleri ve nitelikleri, yaratıcı yıkıma nasıl katlandıklarını ve şımarttıklarını tartıştık. Bu, tüm girişimcilerin yaratıcı yıkımın kurbanı olabileceği ve diğer özelliklerin eksikliğinden dolayı başarılı olabileceği anlamına gelmez, yeni girişimlerin çoğunun varlığının bir yılını geçemediği anlamına gelir. Şimdi, girişimler başarısız olduğunda, bariz soru, başarısızlık suçunu kimin üstlendiği ve kimin parasının kaybolduğu. Cevap, girişimcinin kendi parasını yatırması ya da melek yatırımcılardan ve girişim kapitalistlerinden sermaye toplamasıdır; bu, girişimin sona ermesi durumunda girişimci ve yatırımcıların para kaybedeceği anlamına gelir. Daha önce de belirtildiği gibi, çalışanlar ve profesyonel yöneticiler işlerini kaybettiğini ve girişimlerde ortak olmadıkça, paralarının tehlikede olmadığını unutmayın. Bu nedenle, bu girişimcinin girişimde risk alan olduğu anlamına gelir, bu da firmanın başarısının veya başarısızlığının girişimcilere yansıdığı anlamına gelir.

 

https://www.managementstudyguide.com/what-is-entrepreneurship.htm

 

Sayfayı Paylaş: