GİRİŞİMCİNİN EKO SİSTEMİ VE GİRİŞİMCİLİK EKO SİSTEMİ

GİRİŞİMCİNİN EKO SİSTEMİ VE GİRİŞİMCİLİK EKO SİSTEMİ

    Zach Ferres / CEO, Coplex / MİSAFİR YAZAR 

Gittiğiniz her yerde, bir ekosistemin içindesiniz. Bu terimin şirketinizin İK departmanına, bir ürün veya hizmet grubuna veya hatta tüm bir ülkeye atıfta bulunup bulunmadığı olsun, ekosistem kendisinden daha küçük olan diğer varlıkları kapsayan her varlık için bir araya geldi. Aslında, Sloan Review'a göre, kelime yıllık raporlarda 10 yıl önce olduğundan 13 kat daha sık görülür.

Peki neden popülerlikte ani yükseliş? Sırf halkın toplu olarak terimin doğru olduğuna karar vermesinden mi kaynaklanıyor? Olabilir. Yine de, büyük olasılıkla, Alfabe, Elma ve AT&T gibi çok uluslu toplulukların yükselişi, ekosistemlerin günlük yaşamın ayrılmaz bir parçası olduğu yeni bir dünya yarattı.

Amazon'un son girişimci teşvikleri muhtemelen bunun en sağlam örneklerinden biri. Şirket şu anda, işçilere Amazon için çalışmayı bırakmaları ve şirket için paketler sağlayacak küçük işletmeler yaratmaları için 10.000 $ ve üç aylık ücret teklif ediyor. Amacı, Amazon'u desteklemek için tasarlanan ve hala ayrı varlıklar olan benzersiz bir işletme ekosistemi oluşturmaktır.

İlgili: Başlangıç ​​Ekosistemi Nasıl Kurulur

Bunların hepsi iyi ve güzel, ama ekosistem, milyarlarca dolarlık holdingin bir parçası olmayan küçük işletmelere başlayan insanlar için ne anlama geliyor? Bu girişimcilerden biriyseniz, "ekosistem" terimi sizin için gerçekten önemli mi? Kısa cevap evet - bundan nasıl yararlanacağınızı biliyorsanız. Başlangıç ​​dünyası, seçtiğiniz sektörde yer edinmenize yardımcı olabilecek ekosistemlerle doludur. Neyin işe yarayıp yaramadığını anlamak için tüm vızıltı ve yanlış anlamaları gözden geçirmeniz yeterli.

'Ekosistem' Girişimcilere Ne İfade Ediyor?

Sağlıklı bir ekosistem, başarılı başlangıçların büyüdüğü bir ortam yaratan sistemdir. Herkesin başarının volanını harekete geçiren bir ağ efekti oluşturmak için bütünün amacına bağlı olduğunu hissetmesi gerekir. Bir girişimci olarak ekosisteminiz, teknoloji başlangıcı oluşturmak için harcadığınız tüm katılımcılardan oluşacaktır: yatırımcılar, kurucular, operatörler, mentorlar, ekip üyeleri, kurumsal ortaklar ve daha fazlası. Y Combinator ve Techstars gibi gruplar belki de daha ünlülerden bazıları, ancak başlangıç ​​ekosistemleri de daha küçük ve yerel seviyelerde var. Amazon’un Seattle’daki ekosistemine ya da Bennsville’deki Arkansas’taki Walmart’a bağlı olmanız gerekmez. Muhtemelen, en büyük metropol alanınızın, sizi aramanızı bekleyen tomurcuklanan bir başlangıç ​​ekosistemine sahip olmasıdır.

Bununla birlikte, bir ekosisteme girmek ve sizin için çalışmasını sağlamak, bir yerlere gelip satış yapmak kadar kolay değil. Sağlıklı bir ekosistem, sadece alan birini desteklemeyecek. Tecrübe ve becerileri paylaşmak ve başkalarıyla çalışmak için eşsiz bir topluluğa kazandırmakla ilgilidir. Bunu akılda tutarak, ekosisteminizden en iyi şekilde yararlanmanızı sağlamanın bazı güçlü yolları vardır. İşte üç.

1. Ekosistemin ağırlık merkezinizi bulun.

Çoğu yerde, insanların çevrimiçi veya çevrimdışı olarak iletişim kurduğu merkezi bir merkezi vardır. Endüstrinizin buluşma yerinin nerede olduğunu bulmak için, ekosistemin aktif destekçileri olan yerel ekonomik kalkınma gruplarınızı kontrol ederek başlayın. Bu işe yaramazsa, yerel risk sermayesi şirketlerinizi, melek gruplarınızı ve hatta başarılı başlangıç ​​CEO'larınızı da kontrol edebilirsiniz.

Benim için, kolejde Positive Connections adlı bir giriş grubuna katılmak, başlangıç ​​topluluğuna inanılmaz derecede değerli bir adım taşı oldu. Beni ilk müşterilerime ve yaşam boyu rehberlere, meslektaşlarıma ve arkadaşlarıma yönlendirdi. Ekosisteminizin merkezini bularak, girişimci dünyadaki yaşam boyu refah yolunda olacaksınız.

2. Katılımınızı zamanlayın.

Bir Gallup anketine göre, yükselen bir ekonomiyle bile, Amerikalılar 2018'de bir önceki yıla göre daha fazla stres ve öfke bildirdi. İnsanlar çok çalışkan ve başkalarına yardım etmek için stresli günlerinde zaman geçirmeleri her zamankinden daha az muhtemeldir, bu yüzden tam olarak yapması her zamankinden daha önemlidir. Ekosisteminizde aktif bir katılımcı olarak, ortaya çıkması çok önemlidir. Toplanma yeriniz etkinliklere ev sahipliği yaptığında veya sizden bir yarışma veya gönüllüyü yargılamanızı istediğinde, ortaya çıkın ve başkalarını yanınızda getirin.

Para çekme işlemine başlamadan önce biraz zaman alır, bu yüzden ne koyduğunuzdan gerçekte ne istediğinizi belirleme fırsatını yakalayın. Yararlı bir püf noktası her konuşmayı bitirmek için “Nasıl yardım edebilirim?” Diye sormaktır. "

İlgili: Her Yerde Başarılı Bir Başlangıç ​​Ekosistemi Nasıl Oluşturulur?

3. Süper bağlayıcı olun.

Neredeyse her başlangıç ​​ekosisteminde boşluklar var. Bu boşlukları belirlemede ve doldurmada aktif rol oynayın. Eksik olduğunu düşündüğünüz organizasyonu başlatın ve yerel şirketler ile yeni başlayanlar arasında daha fazla VC çekmek veya köprü kurmak için bir hedef haline getirin.

Yatırımcılar, mentorlar ve kurucular için bir eşleştirici olarak görev yapan ve yeni insanlar ekosisteme geldiğinde, onları kucaklayıp eski gardiyanla birleştiren bir müşteri ilişkileri yönetimi aracı kullanın. Süper bağlayıcı olmak zaman alır, ancak yatırım getirisi buna değer. Impact Hub'dan gelen bir rapora göre, girişimcilerin yüzde 84'ü ekosistemle gelen topluluk duygusuna değer verdi. Birçok şirket için, topluluktaki işbirliği sonuçlandı ve daha fazla gelir ve daha iyi bir ürün elde edildi. Bu işbirliğini sağlamaktan sorumlu girişimci olarak, topluluğunuzda bir ayağı ve kendi başınıza güvenilir bir işbirlikçi olabilirsiniz.

Bu nedenle, ekosistem çok kullanılmış bir terim olsa da, bunun size sunulan gerçek girişimci ekosistemlerden tam olarak yararlanmanıza izin vermesine izin vermeyin. İş ve doğru işbirlikçi tutum ile kendi gücünüze dokunabilir ve ömür boyu sürecek bağlantılar kurabilirsiniz.

İŞ FİKİRLERİ NOT: Girişimcilik konusunda katkıda bulunanların ifade ettiği görüşler kendilerine aittir.

Sayfayı Paylaş: