HABERLER 2

Online toplantıları video kütüphanelerine dönüştüren Grain, 16 milyon dolar yatırım aldı

Online toplantılardaki önemli anları alarak adeta bir video kütüphanesi oluşturmanıza yardımcı olan Grain, Tiger Global Management'ın liderliği üstlendiği Seri A turda 16 milyon dolar yatırım aldı.

Online toplantılardaki önemli anları alarak adeta bir video kütüphanesi oluşturmanıza yardımcı olan Grain, Tiger Global Management'ın liderliği üstlendiği Seri A turda 16 milyon dolar yatırım aldı.

Online toplantılardaki önemli anları alarak adeta bir video kütüphanesi oluşturmanıza yardımcı olan Grain, Tiger Global Management'ın liderliği üstlendiği Seri A turda 16 milyon dolar yatırım aldı. Tura Zoom, Slack Fund, Unusual Ventures ve Freestyle VC de katıldı. Zoom, dün de Oberseve.AI adlı girişimin yatırım turunda karşımıza çıkmıştı.

2018 yılında Jake Adams ve Mike Adams tarafından hayata geçirilen Grain, ekiplerin toplantıları kolayca kaydetmesini, önemli noktaları paylaşmasını ve tüm konuşmalardan bilgi oluşturmasını sağlıyor. Çağrı notlarını ve dökümleri otomatikleştirebiliyor, en önemli anları kırpabiliyor ve tüm şirket, müşteri ve pazar kitaplığına erişebiliyor. Video klipler, 30 saniyeden 10 dakikaya kadar değişebiliyor ve özet vurgular oluşturmak için makaralar halinde bir araya getirilebiliyor. Kullanıcılar, bir içerik kaydedildikten sonra o içeriğin uzunluğunu ayarlayabiliyor. İçeriği kimlerin düzenleyebileceği de kontrol edilebiliyor.

Şirketler, daha iyi satış yaparak gelirlerini artırmak, müşterilerini anlayabilmek, daha iyi yetenekleri işe almak ve ürün ve araştırma ekiplerine yardımcı olmak için Grain'i kullanıyor. Grain, Zoom, Slack, Salesforce, Google gibi birçok platforma entegre olabiliyor. 

Grain'in globalde 27 çalışanı bulunuyor, şirketin Seri A'dan önce aldığı yatırım miktarı ise 4 milyon dolar. Şirket aldığı yeni yatırımla hızlı bir büyüme gerçekleştirmek istiyor. Grain'in Debrief, Descript ve Perfect Recall gibi rakipleri bulunuyor.

Grain, kısa bir süre önce video mesajlaşma platformu olan PingPong'u da satın almış; operasyon başkanı olarak PingPong'un kurucusu Jeff Whitlock'u bünyesine katmıştı. KAYNAK : WEBRAZZI

Çağrı merkezleri için yapay zeka çözümleri sunan Observe.AI, 125 milyon dolar yatırım aldı

Çağrı merkezlerini yapay zeka aracılığıyla dönüştüren Observe.AI, SoftBank Vision Fund 2 liderliğinde gerçekleşen Seri C turda 125 milyon dolar yatırım aldı. Tura, Zoom Video Communications da katıldı.

Çağrı merkezlerini yapay zeka aracılığıyla dönüştüren ve kendini "akıllı iş gücü platformu" olarak tanımlayan Observe.AI, SoftBank Vision Fund 2 liderliğinde gerçekleşen Seri C turda 125 milyon dolar yatırım aldı. Tura, Zoom Video Communications da katıldı. Seri C ile birlikte Observe.AI'ın bugüne kadar aldığı toplam yatırım miktarı 213 milyon dolara ulaştı.

2017 yılında, Akash Singh, Sharath Keshava Narayana ve Swapnil Jain tarafından San Francisco merkezli olarak kurulan Observe.AI, müşteri konuşmalarına dahil ederek, temsilci performansını optimize ederek, tekrarlanabilir süreçleri otomatikleştirerek çağrı merkezlerini dönüştüren bir platform. Observe.AI'ın platformu, tam konuşma görünürlüğü, işletmeyi iyileştiren öngörüler ve makine güdümlü iş akışları ile çağrı merkezlerini yapay zeka destekli sistemlerle dönüştürüyor. Observe.AI, her müşteri etkileşiminden zekayı ortaya çıkararak, müşteriyle yüz yüze olan ekiplerin performansını artırıyor ve iş hedeflerini aşan tekrarlanabilir süreçleri otomatikleştiriyor.

Alınan yeni yatırımla birlikte Observe.AI, ürünlerini geliştirmesini hızlandıracak, aynı zamanda faaliyet gösterdiği pazarları da genişletecek. Observe.AI'ın halka arz gibi planları da bulunuyor, ancak bunun ne zaman gerçekleşeceğine dair herhangi bir tarih paylaşılmıyor.

Eylül 2020'de Observe.AI, Next47 Ventures ve NGP Capital'ın katılımıyla Menlo Ventures liderliğindeki Seri B turda 54 milyon dolar yatırım almıştı. Şirket, yıldan yıla yüzde 300 gelir artışına sahip olduğunu duyurmasının hemen ardından, Ağustos 2021'de Scope.AI'ı satın alarak çok kanallı pazara giriş yapmıştı.

Observe.AI, son mali yılının verilerine göre müşteri tabanını yıldan yıla yüzde 125, kurumsal müşteri tabanını ise yüzde 40 artırdı. Şirketin yapay zeka motoruyla analiz edilen müşteri etkileşimlerinin hacminde 3 kat, yapay zeka destekli temsilci değerlendirmelerinde yüzde 426 ve yapay zeka destekli temsilci koçluğu oturumlarında yüzde 201 artış yaşandı. KAYNAK : WEBRAZZI

Podcast yapım şirketi Podbee Media, 20 milyon TL değerleme üzerinden yatırım aldı

Candost Bayraktar, Tülin Özen ve Tansu Biçer tarafından 2020 senesinde kurulan Podbee Media, 20 milyon TL değerleme üzerinden ilk yatırımı aldı.

 

Podcast yapım şirketi olan, Fularsız Entellik, Barış Özcan ile 111Hz, Deniz Göktaş’a Ayıracak Vaktim Yok gibi podcast şovlar ile Kefe, Denge’m, Karanlık Bölge podcast dizilerinin yaratıcısı Podbee Media, 20 milyon TL değerleme üzerinden ilk yatırımı aldı.

Candost Bayraktar, Tülin Özen ve Tansu Biçer tarafından 2020 senesinde kurulan şirkete, Fırat İşbecer ve Kerem Tokcan’ın bireysel yatırımcı olarak dahil olduğu ilk turdan elde edilen yatırım, podcast mecrasını ve şovları daha fazla kişiye ulaştırmak, Türkiye’de bir podcast kültürü oluşturmak ve yüksek prodüksiyonlu yeni şovlara yatırım yapmak için kullanılacak.

Podbee Media Kurucusu Candost Bayraktar, medya ve eğlence endüstrisi alanında çıkan bir girişimin bu seviyede yatırım almasından duydukları mutluluğu ifade ederek, Podbee olarak hedeflerinin, Türkiye’de podcast kültürünün oluşumuna öncülük etmek ve yarattıkları içeriklerin daha çok dinleyiciye ulaşmasını sağlamak olduğunu söyledi. Bayraktar, aldıkları yatırımı bu yönde kullanacaklarını sözlerine ekledi.

Fırat İşbecer, Podbee'nin ekibi, yaratıcıları, içerikleri ve yaklaşımıyla podcast yayıncılığında bir dönüşümü tetiklerken markaları da hedef kitlelerine ulaşması konusunda önemli bir rol oynayacağına inandığını söyledi. İşitsel yayınların dijitalleşmesiyle başlayan podcast dünyasının, ortaya koyduğu özgürlük alanı, içeriklere hızlı, kolay erişim ve geniş içerik yelpazesi ile kullanıcıların dikkatini çektiğini belirten Kerem Tokcan ise Podbee’nin temelini radyo tiyatrosundan alan podcast dizileri ve ilk örneklerini görmeye başladığımız yüksek prodüksiyonlu şovlarının podcastlerin kolay erişimi sayesinde dinleyicilere eşsiz deneyim yaşattığını söyledi. Tokcan, Podbee’nin, yayıncılığa yeni bir soluk getireceğine inandığının altını çizdi. KAYNAK : WEBRAZZI