Türkiye’de 30 Yaşından Önce Kısa Yoldan Nasıl Zengin Olunur?

Türkiye’de 30 yaşından önce kolay yoldan nasıl zengin olunabileceğine ilişkin hazırlanan rehberimiz ile iş dünyasına hızlı bir giriş yapabilir ve en kısa yoldan zengin olmak için gereklilikleri keşfedebilirsiniz.

Nasıl zengin olunur sorusunun elbette yüzde 100 doğru bir cevabı yoktur. Bugün dünya üzerinde milyonlarca zenginin büyük bir kısmı farklı yolları keşfetmiş ve her biri ayrı bir hikayeye imza atmıştır. Ancak genel perspektif ile bakıldığı zaman zenginlerin birçoğunun aynı işleri yaptığını ve ilgili işleri aynı şekilde hayata geçirdiğini gözlemlemek mümkün.

30 yaşından önce zengin olmak istiyorum şeklindeki bir hedef için yapılması gereken iş fikirleri ve öncesindeki planlamaları inceleyelim.

1. PLANLI OLMAK

Zengin olmak her yönüyle planlı olmaktır. Yarın atılacak adımı belirlemek bile çoğu zaman yetersizdir. Öncelikli olarak aylık, 6 aylık, yıllık, 5 yıllık ve hatta 10 yıllık planlamalar yapmak gerekir.

İş dünyası çok değişkendir. Doğru anlarda doğru hamleler yapılmadığı vakit fırsatlar hızla eriyecek ve istenilen noktaya ulaşmak her zaman daha zor olacaktır.

Kısa yoldan zengin olmak için sahip olunması gereken nitelikleri geliştirmeden önce planlı bir hayat sürdürmek için kalemi ele almak ve yol haritası ile hedefleri belirlemek gerekir.

2. DOĞRU İŞE YATIRIM YAPMAK

Doğru iş genel bir ifadedir. Her girişimci için genellikle doğru iş farklıdır. Ancak zenginliğe giden yol söz konusu olduğu zaman rehberde yer alan iş fikirleri özelinde yatırım yapmak zengin olmaya giden yolu kısaltabilir.

Zengin eden işler arasında en çok göze çarpanların teknoloji ve perakende sektöründe olduğunu belirtmekte yarar var. Dolayısıyla 2023 yılı itibarıyla doğru işlerin büyük bir kısmının her 2 alanda olduğunu belirtmek daha doğru bir yaklaşım olabilir.

3. SERMAYE ÇEŞİTLENDİRMESİ

Bugün zenginlerin birçoğu tek bir işe yatırım yapmak yerine sermayeyi çeşitlendirmektedir. Olası bir sektörel kayıp, devlet düzenlemeleri, yeni bir teknolojinin hayata geçmesi gibi riskler söz konusu olduğu için her zaman B planına ihtiyaç duyulacaktır. Bu da sermaye düzeyi ne olursa olsun ilgili sermayenin farklı sektörlerde çeşitlendirilmesi gerektiğini ortaya koyar.

4. BECERİLERE YATIRIM YAPMAK

Uzmanlar her insanın belirli alanlarda farklı becerilere sahip olduğunu ortaya koyuyor. Durum böyleyken kişinin kendini anlaması ve ilgili becerilerini keşfetmesi oldukça önemlidir. Ticaret, yazılım, hizmet veya herhangi bir alandaki becerilere yönelik ilerlemek iş dünyasındaki adımları hızlandırmak için önemli bir varlıktır.

Bir şeyi herkesten daha iyi yapabileceğinize inanıyorsanız, onun üzerine gitmek en doğru yatırımdır.

AYRICA BAKINIZ: Türkiye’de Olmayan İş Fikirleri

5. ARA HEDEFLER BELİRLEYİN

Herkes bir anda zengin olmak ister. Ancak bu çoğu zaman boş bir hayalden ötesi olmayabilir. İç motivasyonu artırmak ve daha sistematik ilerlemek için ilk olarak 100.000 TL paraya sahip olma hedefini hayata geçirmeye çalışmak gerekir. İlgili paradan fazlasına sahip olunması durumunda ise 1.000.000 TL hedefi konulabilir.

Ara hedefler iş dünyasında daha sağlıklı ilerlemek için en iyi motivasyon kaynakları arasında yer almaktadır.

ZENGİN EDEN İŞ FİKİRLERİ

zengin olmak iş fikirleri

Zengin olmak için sahip olunabilecek en iyi fikir de yıllardır yatırımcılarını en çok zengin eden iş fikirlerine yatırım yapmaktır. Dolayısıyla rehberimizin geri kalanında bunu keşfedebilirsiniz.

1. FİNANSAL HİZMETLERİ

Zengin etme potansiyeli en yüksek iş fikirlerinden biridir. Herhangi bir ülkede yapılabilecek en iyi yatırım fikirleri arasında yer alan finansal hizmetler için gerekli başlangıç sermayesi ise oldukça yüksektir.

Banka kurmak başta olmak üzere çeşitli finansal hizmetlerin sağlandığı sektörlerde önemli bir gelir akışı bulunmaktadır. Finansal hizmetlere odaklanacak olan yatırımcıların zengin olma potansiyeli oldukça yüksektir.

2. YAŞLI BAKIMI

2050 vizyonuna göre, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu neredeyse tüm dünya ülkelerinde yaşlı nüfusta patlama beklenmektedir. Bu da ilgili sektörde önemli bir ihtiyaca dönüşen yaşlı bakımı sektöründe ciddi büyüme kaydedilmesinin önünü açacaktır.

Yaşlı bakımı sektörü her yönüyle zengin eden iş fikirleri arasında yer almaktadır. Sektörün tüm dünyadaki büyüme oranının üzerinde bir performans ile Türkiye’de büyüme kaydetmesi bekleniyor. Sektöre giriş yapacak olan yatırımcıların özellikle orta veya düşük değil; profesyonel bir kapsamdaki yaşlı bakım merkezlerine odaklanması tavsiye edilmektedir.

3. NAKLİYE

30 yaşından önce Türkiye’de zengin olmak isteyen birinin odaklanması gereken iş fikirlerinden biri de nakliye sektörüdür. Oldukça yüksek büyüme performansına sahip olan nakliye sektöründe para kazanma imkanı sağlayan çok sayıda fikir var. İlgili fikirler özelinde yatırım yapacak ya da düşük sermayeli girişimde bulunacak olan yatırımcılar için sektör oldukça büyük ve yeni oyunculara fırsat sağlamaktadır.

4. YAZILIM

Dünyanın en zenginlerinin büyük kısmı servetini iyi bir yazılıma borçludur. Sektör aynı anda çok sayıda sektöre yardımcı olduğu için yazılım sektöründe yer alan girişimci ve yatırımcılar birçok alandaki fikri kolaylıkla hayata geçirebilme imkanına sahiptir.

Örneğin, Coronavirüs döneminde bile birçok sağlık yazılımı ile sayısız girişimci zengin olacak servete sahip olmayı başardı. Dolayısıyla yazılım sektörü hemen hemen tüm sektörlerde yaşanan sorunlar karşısında ürettiği çözümler ile önemli fırsatlar barındırmaktadır.

5. TİCARET

Tüm dünyada 30 yaşından önce zengin eden en iyi iş fikri ticarettir. Doğru ürünün keşfedilmesi ile başlayan ticaret serüveninde çok düşük sermayeler ile bile harika kazançlar elde edilebilir. Önemli olan trend olan ürünleri piyasa fiyatının altında temin etmek veya üretmekten geçiyor.

Ticaret yapmak isteyen girişimci ve yatırımcıların 21’nci yüzyıldaki en büyük varlığı ise internettir. İlgili ticareti artık evden çıkmadan bile yapmak oldukça mümkün hale gelmiştir. Aynı zamanda fiziki olarak işi yürütmek isteyen girişimciler için de analiz ve değerlendirme yapmak için internet çok önemli imkanlar sağlar.

6. PERAKENDE MARKET

Perakende market zinciri de dünyanın en kolay yoldan zengin eden iş fikirleri arasında yer almaktadır. Dünyada Walmart’ın oluşturduğu eşsiz zenginlik ile kitaplara konu olan perakende market sektörüne yatırım yaparak kısa yoldan zengin olunabilir.

Perakende market zincirine giriş yapabilmek için en önemli varlık doğru lokasyonlar ve doğru ürün fiyatlandırma stratejisidir. Bir ürünü doğru yerde doğru fiyata satmayı başaran girişimciler için zengin olmak bir tercih olmaktan çıkar.

7. GIDA

Geçtiğimiz yıl dünyada tam anlamıyla bir gıda krizi yaşandı. Birçok sektörün bel kemiğini oluşturan gıda sektöründe yer alan oyuncular da ilgili kriz döneminde harika fırsatlar elde etti. Bunlardan en büyüğü de sektörel anlamda yaşanan büyüme ve karlılık oldu.

Gıda sektörü Türkiye’de kendi zenginlerini en kısa sürede ortaya çıkaran sektörlerden biridir. Sektöre yönelik yatırımlar için amorti süresi 12 aydan genellikle daha kısadır. Önemli olan rekabetin az olduğu bölgelerden başlayarak bir yatırım stratejisini hayata geçirmekten geçiyor.

8. KAĞIT

Dünyada genellikle büyüme hızı yavaşlayan bir sektör olsa da kağıt sektörü Türkiye’de çok önemli fırsatlara sahip. Sektörün cazibesini yitirmemesinin en büyük nedenlerinden biri genel olarak tüketicilerin ithal ürünlere bağımlı olmasıdır. Bu sebeple yerli üretimde önemli fırsatlar var ve devlet teşvikleri ile birlikte zengin olmak için harika birçok iş fikrini bünyesinde barındırıyor.

Kağıt sektöründe en önemli karlılık üretimde yaşanıyor. Daha sonra perakende satış fırsatları da önemli karlılık oranları ile yatırımcısını mutlu ediyor.

9. KİRALAMA

Türkiye’de başta araç kiralama ile başlayan kiralama sektöründe de önemli gelir imkanları bulunmaktadır.

Kiralama sektörünün en önemli avantajı kendi kendini beslemesi ve yeni varlık ihtiyacının genellikle minimum olmasıdır. Dolayısıyla kendi kendini kümülatif olarak büyüten bir sektör önemli zenginlik aracı anlamına gelmektedir.

En çok tercih edilen kiralama hizmetleri:

  • Araç kiralama
  • Konut kiralama
  • İş makinesi kiralama
  • Taksi plakası kiralama
  • Lisans kiralama
  • İş yeri kiralama
  • Ekipman kiralama

10. UYGULAMA

Kısa yoldan zengin olmak söz konusu olduğu zaman gözden kaçırılmaması gereken bir diğer sektör de akıllı cep telefonu uygulamalarıdır. Son verilere göre, dünya genelinde aktif olarak 5 milyar insanın cep telefonu var. İlgili cep telefonlarının büyük kısmı akıllı cep telefonları olmasa da sektörel anlamda 2 milyara yakın cep telefonunun uygulama pazarında olduğu belirtilmektedir.

Uygulamalar ilgili cep telefonları için en önemli kullanım araçlarıdır. Bu sayede sektöre yeni giriş yapan uygulamalar aynı anda 2 milyar kişi için hizmet sağlama kapasitesine sahiptir. Sektörün büyüklüğü sayesinde ilgi çekici ve sorun çözme kapasitesi olan bir uygulamanın iyi bir zenginlik aracı olduğunu belirtmekte yarar var.

Yorum yapın