Pravete Label

 

PRIVATE LABEL (PL) NEDİR ?

Private Label (Özel Marka), bir şirket ya da perakendeci tarafından farklı bir marka adı altında tasarlanan ve üretilen ürünlerdir. Beyaz etiket olarak da adlandırılan özel markalı ürünler, bir markanın ürünlerini gerçek üreticinin kim olduğunu bilmeden pazarlamasına ve satmasına izin verir. Perakendeci, sahibi olduğu özel markalı ürünün, ürün geliştirme ve pazarlama süreçlerinin tamamını kendisi yönetir.

Tüm dünyada son derece yaygın kullanılan ‘’Private Label’’; ABD, Avrupa ve Çin başta olmak üzere, tüm dünyada marka üreten/ürettiren ve karının büyük bölümünü buradan elde eden tedarikçi ve perakendeci sayısı son derece fazla. Private Label üretiminin yüksekliğinden anlaşılabileceği gibi, tüketicilerin de dünya genelinde Private Label’a bakışının son derece olumlu olduğu söylenebilir.

Private Label, kalite standardı açısından tanınmış markaların benzer ürünlerinden ayrışma ihtimali en düşük ürün gruplarında kullanılır. Bunun nedeni, ürün maliyetini düşürürken kaliteyi piyasa standardında tutabilmektir. Örneğin standart kalitede bir çikolata, deterjan veya sweatshirt üretip/ürettirip satmak, ortalama bir tüketicinin alım gücü veya tercihi dışında bulunan üst kalite bir ayakkabı veya elektronik ürün üretmeye/satmaya çalışmaktan, fiyat performans dengesi ile tüketiciyi cezbedebilmek açısından çok daha mantıklıdır. Bu sebepten dolayı, Private Label markaların en yoğun olarak bulunduğu kategorilerin başında gıda, tekstil, kişisel temizlik ve ev temizliği malzemeleri ve kozmetik ürünleri geliyor.

Örnekleri artırmak gerekirse:

Kişisel Bakım- Güzellik salonları, kuaförler ve diğer kuruluşlar özel markalı oje, şampuan vb. satabilir.

Yiyecek ve İçecek- Marketler kendi markalarına sahip çeşni, sos, içecek vb. satabilir.

Giyim- Giyim mağazaları genellikle markalı alternatiflerin yanı sıra kendi özel markalı ürünlerini de satarlar.

Özel Marka’nın Avantajları

Kontrol Sahibi Olmak

Özel markalar perakendecilere fiyatlandırma, boyut, ambalaj tasarımı, üretim ve dağıtım gibi ürün faktörleri üzerinde kontrol sağlar. Perakendeciler, ulusal markalara göre pazar payı kazanmak için yenilikçi fikirler geliştirebilir ve uygulayabilir. Bu, müşterinin değişen tercihlerine göre ürünlerde hızlı ayarlamalar yapma becerisini içerir.

Markalaşma

Özel marka, benzersiz bir imaj oluşturmaya olanak tanır ve bu da müşteriyi daha iyi tanımaya yardımcı olur. Özel markalı ürün sunan üreticiler, ambalajı ve etiketleri, sahibinin belirttiği şekilde uyarlayabilmelidir. Ürün adını, açıklamasını, şirketin logosunu ve iletişim bilgilerini içerir. Bu durum, bir müşterinin alışveriş deneyimini kişiselleştirerek sonunda daha yüksek bir müşteri sadakatine sahip olmaya yarar. Başarılı bir özel markalı ürünmarkası, perakendeciler için daha iyi satış fırsatları yaratabilecektir.

Gelir

Özel markalı perakendecilere sağlayabileceği bir başka avantaj da, markalarının toptancısı olmalarına izin verebilmesidir. Bir toptancı olarak, markanızı satma hakkı için yüksek satın alma maliyetleri ödemeye razı olan diğer perakendecilere sınırlı erişim sunabilme avantajı sağlar. Bu, daha fazla gelir sağlayacak ve aynı zamanda markanın daha geniş bir pazara sunulmasına yardımcı olur.

Değer

Değer, tüketicilerin özel markalı markaları seçerken dikkate aldıkları tek faktör olmasa da, yine de önemli bir faktör olmaya devam ediyor.

Bir şirket gidip kendi özel markalı ürününü üretebilse de üretmek istediği ürünleri kendilerine tedarik edecek bir toptancı bulmaları gerekir. Bu toptancılar neredeyse her yerde bulunabilir; marketler bile özel markalı ürünler taşırlar. Trendyol’dan Amazon’a, Walmart’tan A101’e dünya genelinde binlerce multibrand marka, kendi Private Label ürünlerinden büyük kar elde ediyor. Kalite olarak piyasa standardının altında kalmayan bu ürünler, maliyetlerinin daha düşük olması nedeniyle tüketici için de son derece hesaplı.

 

Kaynak:

https://www.strategydriven.com/2019/04/10/the-advantages-of-private-label-products/

https://www.bigcommerce.com/ecommerce-answers/what-is-a-private-label/

https://www.business.com/articles/private-labeling-details/