STEVE JOBS YAKLAŞIMI

 

Steve Jobs: Olağanüstü Bir Kariyer

Steve Jobs

Apple Computer Inc.'in kurucu ortağı

Kuruluş Tarihi: 1976

 

"Bilgisayarı her gün insanların eline almaya başladık ve en çılgın hayallerimizin ötesinde başardık." - Steve Jobs

Steve Jobs'un "geri kalanımız için bir bilgisayar" vizyonu PC devrimini tetikledi ve Apple'ı Amerikan işinin bir simgesi yaptı. Fakat yol boyunca bir yerlerde, Jobs'un vizyonu bulanıklaştı - bazıları kendi egosuyla söylüyorlar - ve yardım ettiği şirketten çıkarıldı. İşlerin gerçekten de Apple'ın büyümesini engellediği konusunda pek az şey olsa da, onsuz şirket yönünü ve öncü ruhunu kaybetti. Neredeyse 10 yıl boyunca devam eden satış sonrası Apple, yardım için vizyon sahibi kurucusuna döndü ve biraz daha büyük ve daha akıllıca olan bir iş, 20. yüzyılın en şaşırtıcı geri dönüşlerinden birini tasarladı.

Bir Mountain View evlatlık oğlu, Kaliforniya, makinist, Steve Jobs, elektronik ve gadget ile ilgilendiğini gösterdi. Lisedeyken cesurca bir okul projesi için parçalar istemek için Hewlett-Packard kurucusu ve başkanı William Hewlett'i aradı. Jobs tarafından etkilenen Hewlett, kendisine yalnızca parçaları vermekle kalmadı, aynı zamanda Hewlett-Packard'da bir yaz stajı da önerdi. Jobs'un orada beş yıl üst düzeydeki bir tamirciliğe meraklı genç bir mühendis olan Steve Wozniak ile tanıştığı ve arkadaş olduğu bir ordaydı.

Liseden mezun olduktan sonra, Jobs Oregon'daki Portland'daki Reed College'a kaydoldu ancak bir sömestrden sonra okulu bıraktı. Doğu maneviyatı beni çok etkiledi ve Doğu kültürünü ve dinini incelemek için Hindistan'a bir geziyi finanse etmek için Atari için video oyunları tasarlayan yarı zamanlı bir iş aldı.

İlgili: Steve Jobs: Olağanüstü Bir Kariyer

Jobs ABD'ye döndüğünde, küçük bir bilgisayar kurmaya çalışan Wozniak ile olan dostluğunu yeniledi. Wozniak'a göre, bu sadece bir hobi oldu, ancak vizyon sahibi İşler böyle bir cihazın pazarlama potansiyelini kavradı ve Wozniak'ı onunla çalışmaya başlamaya ikna etti. 1975 yılında, 20 yaşındaki Jobs ve Wozniak, Jobs'un ebeveynlerinin garajında ​​bir dükkan açtılar, Apple girişimi olarak adlandırıldılar ve Apple I'in prototipi üzerinde çalışmaya başladılar. Steve Jobs Volkswagen mikrobüsünü sattı ve Steve Wozniak Hewlett-Packard hesaplayıcısını sattı.

Esasen hobilere sattığım Apple, Jobs ve Wozniak'in tasarımlarını geliştirmelerini ve iyileştirmelerini sağlayacak kadar para üretti. 1977'de renkli grafikler ve klavyeyle ilk kişisel bilgisayar olan Apple II'yi tanıttılar. Yeni başlayanlar için tasarlanan, kullanıcı dostu Apple II, kişisel bilgisayar döneminde başlayan muazzam bir başarıydı. İlk yıl satışları 3 milyon doları aştı. İki yıl sonra, satışlar 200 milyon dolara yükseldi.

Fakat 1980'de Apple'ın parlaklığı yıpranmaya başlamıştı. Apple III’ün yıldız satışlarından daha az olan rekabetin artması ve takibi LISA, şirketin pazarının neredeyse yarısını IBM’e kaybetmesine neden oldu. Düşen satışlarla karşı karşıya kalan Jobs, 1984'te Apple Macintosh'u tanıttı. Fare tarafından kontrol edilen grafiksel kullanıcı arayüzüne sahip ilk kişisel bilgisayar, Macintosh kullanım kolaylığı açısından gerçek bir atılımdı. Ancak arkasındaki pazarlama hatalıydı. Jobs, Mac'i bir ev bilgisayarı olarak görmüştü, ancak 2,495 $ 'da tüketici pazarı için çok pahalıydı. Tüketici satışları projeksiyonlara ulaşamadığında, Jobs Mac'i bir iş bilgisayarı olarak atmaya çalıştı. Ancak az hafıza, sabit disk ve ağ özelliği yokken Mac, Amerika'nın istediği özelliklerin neredeyse hiçbirine sahip değildi.

İşler için, bu olaylar sırası ciddi bir sorun yarattı. Apple'ın yönetim kuruluna düştü ve 1983 yılında, Jobs'u Apple'ın yönetmesine yardımcı olmak için seçtiği CEO John Sculley tarafından yönetim kurulundan çıkarıldı. Tüm güç ve kontrolden sıyrılan Jobs, sonunda Apple hisselerini sattı ve 1985 yılında istifa etti.

İlgili: Steve Jobs Bir Zamanlar Dediği gibi, 'Tutkulu İnsanlar Dünyayı Değiştirebilir'

O yıl, hisse senedi satışından elde edilen paranın bir bölümünü kullanarak, Jobs, araştırma ve yüksek öğretimde devrim yaratacak atılım bir bilgisayar oluşturmak amacıyla NeXT Computer Co. 1988'de tanıtılan NeXT bilgisayarı, özellikle hızlı işlem hızları, olağanüstü grafikler ve bir optik disk sürücüsü de dahil olmak üzere birçok yeniliğe sahipti. Ancak 9.950 dolar fiyatla satışa sunulan NeXT, şirketi ayakta tutmak için yeterli satış yapmak için çok pahalıydı. Belirsiz, Jobs şirketin odak noktasını donanımdan yazılıma geçirdi. 1986 yılında George Lucas'tan satın aldığı diğer işletmesi Pixar Animation Studios'a daha fazla dikkat etmeye başladı.

Disney ile üç resimli bir anlaşma yaptıktan sonra, Jobs, ilk defa bilgisayar animasyonu olan sinema filmi çekmeye başladı. Dört yıl süren “Toy Story”, Kasım 1995’te piyasaya sürüldüğünde sertifikalı bir hit oldu. Bu başarının ardından, İşler 1996’da Pixar’ı halka açtı ve ilk işlem günü sonunda yüzde 80’lik hissesiyle Şirketin 1 milyar dolar değerindeydi. Neredeyse 10 yıl süren mücadelenin ardından, Jobs nihayet büyük bir başarı elde etmişti. Ama en iyisi henüz gelmedi.

Pixar'ın borsaya girişinden sonraki günlerde Apple, NeXT'i 400 milyon dolara satın aldı ve İşleri Apple'ın yönetim kuruluna, Apple başkanı ve CEO'su Gilbert F. Amelio'nun danışmanı olarak yeniden atadı. Apple'ın tarafında bir çaresizlik eylemi idi. Yeni nesil bir Macintosh işletim sistemi geliştirmeyi başaramadıkları için, firmanın PC pazarındaki payı sadece yüzde 5,3'e düştü ve Jobs'ın şirketin etrafında dönmesine yardımcı olabileceğini umdular.

1997 yılının Mart ayının sonunda, Apple üç ayda bir 708 milyon dolar zarar açıkladı. Üç ay sonra Amelio istifa etti ve Jobs geçici CEO olarak görev aldı. Apple'dan bir kez daha sorumlu olan Jobs, Apple'ın hayatta kalmasını sağlamak için Microsoft'la bir anlaşma yaptı. Anlaşma uyarınca, Microsoft Apple’daki oy kullanmayan azınlık hissesi için 150 milyon dolar yatırım yaptı ve şirketler “birkaç satış ve teknoloji cephesinde işbirliği yapmayı” kabul etti. Daha sonra, Jobs, G3 PowerPC mikroişlemcisini tüm Apple bilgisayarlara kurmuş ve rakip Pentium PC'lerden daha hızlı çalışmasını sağlamıştır. Ayrıca, Ağustos 1998'de incelemelere razı olan yeni bir hesaplı ev masaüstü bilgisayar serisi olan iMac'in gelişimine öncülük etti. Jobs'un rehberliği altında, Apple hızla karlılığa geri döndü ve 1998'in sonunda 5.9 milyar dolarlık satışla övündü.

Her şeye rağmen, Steve Jobs kurduğu ve sevdiği şirketi geri çekti. Apple bir kez daha sağlıklıydı ve Apple adını inovasyonla eşanlamlı hale getiren türden bir çığır açıcı ürün üretti.

Fakat Apple'ın yenilikleri daha yeni başlıyordu. Gelecek on yılda, şirket 2001'de iPod taşınabilir dijital müzik çalar, 2003'te Apple iTunes Mağazası, 2007'de iPhone cep telefonu ve 2010'da iPad tablet bilgisayarı gibi bir çevrimiçi pazar olan bir dizi devrimci ürün piyasaya sürdü. bu cihazların tasarımı ve işlevselliği dünya çapındaki kullanıcılara yansımış durumda.

İlgili: İş Liderlerinin 10 Okumalısınız İlham Verici Biyografileri

Mesleki başarılarına rağmen, Jobs sağlık sorunları ile mücadele etti. 2004 yılının ortalarında, Apple çalışanlarına, kanserli bir tümörü pankreasından çıkarma operasyonu geçirdiğini e-postayla duyurdu. 2011 yılının Ocak ayında, bir karaciğer naklinin ardından, Jobs, Apple'dan tıbbi bir devamsızlık izni aldığını, ancak CEO olarak devam edeceğini ve “şirket için büyük stratejik kararlara katılacağını” söyledi.

Sekiz ay sonra, 24 Ağustos'ta Apple’ın yönetim kurulu, Jobs’un CEO olarak istifa ettiğini ve yerine COO Tim Cook’un geleceğini açıkladı. Jobs, şirkette başkan olarak kalacağını söyledi.

“İstifa dilekçesini açıklayan bir mektupta Jobs,“ Apple’ın CEO’su olarak görevlerimi ve beklentilerimi artık karşılayamadığım bir gün geldiğinde her zaman söylemiştim. ”Dedi. "Ne yazık ki, o gün geldi."

2011 yılının Ekim ayında, pankreas kanseri ile ilgili komplikasyonlar nedeniyle İşler 56 yaşında vefat etti. İşler bir zamanlar kendini sadece bir fark yaratmak isteyen "umutsuz bir romantik" olarak tanımladı. Mükemmelliğe ulaşan ancak başarısızlığa uğrayan, ancak sürgündeki bilgeliği ve olgunluğu bulmak için arketiplik eden romantik bir kahraman gibi, daha yaşlı, bilge bir Steve Jobs krallığını kurtarmak için muzaffer oldu.

Bu makaleye Teknoloji editörü Jason Fell ve araştırma editörü Carolyn Sun bu rapora katkıda bulunmuştur.

Sayfayı Paylaş: