Tasarım Yaparak Para Kazanmak İçin 9 Etkili Yol

Tasarım yaparak para kazanmak özellikle bu alanda yetkin, deneyimli ve tecrübeli kişiler tarafından kullanılabilir. İlgili alanda yetkinliği bulunmayan kişiler de tasarım konusunda eğitim alarak ve deneyim elde ederek tasarım yaparak para kazanmak için hazır hale gelebilir.

İnternetin hızla gelişimi ile birlikte tasarım hizmetlerine olan talep de büyük ölçüde artmıştır. Türkiye gibi online varlığa yönelimin daha hızlı arttığı ülkelerde de tasarım hizmetleri sektöründeki büyüme oldukça yüksektir.

Tasarım kabiliyeti yüksek kişiler için bu rehberde tasarım yaparak para kazandıran 8 etkili yol yer almaktadır.

1. ŞABLON OLUŞTURMA

şablon

Tasarım yapıp para kazanmak isteyenler için en etkili yollardan biri şablon oluşturmaktır. Üstelik bu pasif gelir fikirleri arasında  yer almaktadır. Bir kere üretilen bir şablon tasarımı yıllarca satılabilir ve para kazandırabilir.

En çok talep gören şablon tasarımları:

 • Davetiye
 • E-Kitap
 • Poster
 • Sosyal medya gönderileri
 • Web sitesi sunumları
 • Ürün sunumları

2. EĞİTİM

online eğitim

Tasarım yaparak para kazanmak isteyenlerin birçoğu bu alanda eğitim almaktadır. İlgili alanda deneyime sahip olanlar bu alanda yetkinliğe ulaşmak isteyenler için bir online eğitim programı başlatarak para kazanabilir.

İnternette online eğitim programı başlatabilen çok sayıda platform var. Özellikle Udemy, Coursera ve Teachable gibi platformlar kullanılarak bu alanda bir online eğitim içeriği başlatabilir.

3. YAZI TİPİ HAZIRLAYIN

yazı tipi

İnternetteki varlık geliştikçe öne çıkmak isteyen kişiler veya kurumlar farklı yazı fontlarına ilgi duymaktadır. Yazı tipi tasarımı konusunda hareket ederek önemli bir gelire ulaşmak mümkündür. Özellikle ETSY gibi platformlarda bu tür el yazı tiplerine yönelik önemli bir alıcı kitlesi var.

AYRICA BAKINIZ: Ödev Yaparak Para Kazanmak

4. TASARIM YARIŞMALARI

tasarım yarışma

İnternetteki birçok platformda ve sosyal medya sitelerinde sık sık tasarım yarışmaları düzenlenmektedir. Tekli tasarımlar ile elde edilebilecek en büyük gelir genellikle tasarım yarışmaları ile elde edilebiliyor.

Tasarım konusunda yetkin, tecrübeli ve deneyimli kişiler için tasarım yarışmaları önemli para kazanma yolları arasında yer almaktadır. İlgili yarışmaların bir diğer avantajı ise harika referanslar elde edebilmekten geçiyor. Birkaç yarışmadan elde edilecek referanslar ile çok sayıda yeni müşteri bulmak daha kolay olacak.

5. LOGO HİZMETİ

logo

Logo hizmeti başlatarak işletmeler için tasarım hizmeti sağlanabilir.

Türkiye’de işletmelerin internete olan yönelimlerinin hızla arttığı bir ortamda logo hizmeti vermeye başlayarak tasarımdan para kazanabilirsiniz. Özellikle yaratıcı logolar sektörde öne çıkmakta ve yeni müşteri edinimine ciddi oranda destek sağlamaktadır.

Önemli markaların bir logo için ödedikleri ücret bazı durumlarda 100.000 TL’nin dahi üzerine çıkmaktadır. Dolayısıyla sektördeki önemli tasarımcılar harika kazançlar elde edebiliyor.

6. WEB TASARIM HİZMETİ

web tasarım

İnternetten tasarım yaparak para kazanmanın en etkili yollarından biri de web tasarım hizmeti vermektir. Her türden web sitesi için gerekli olan benzersiz, erişilebilirlilik yönünden başarılı olan web tasarımları ile önemli gelirler elde edilebilmektedir.

Web tasarım genellikle de sadece tasarım ile ilgili değildir. Aynı zamanda kodlama ve yazılım alanında da yetkin kişilerle de işbirliğine gidilmesi gerekir. Dolayısıyla web tasarım alanında çalışacak olanların bir ekip ile hareket etmesi gerekir.

AYRICA BAKINIZ: Müzik Dinleyerek Para Kazanmak

7. SERBEST ÇALIŞAN

serbest çalışan

Tasarımcıların çok büyük bir kısmı serbest çalışan olarak hizmet sağlamaktadır. Gerekli görülen her türlü tasarım için hizmet alanlarını genişletirler ve bu sayede kazanç potansiyelleri çok daha fazladır. Serbest çalışan olarak bir tasarımcının iş alabilmesi ve para kazanması için online varlığını geliştirmesi ve özellikle sosyal medya platformlarında etkili profillere sahip olması önerilir. Bu aynı zamanda güven oluşturmanın en temel yollarından biridir.

8. ÜRÜN FOTOĞRAFI TASARIMI

ürün fotoğrafı

İnternetteki hemen hemen tüm e-ticaret sitelerinde yer alan ürünlerin fotoğrafları belirli tasarım işlemlerinden geçmeden önce tüketicinin beğenisine sunulmaz. Bu tasarım öğeleri oldukça sınırlı yapıda olsa da işletmeler daha etkili ürün fotoğrafları için tasarımcılar ile çalışır. Büyük e-ticaret platformlarında bu alanda çalışan onlarca tasarımcı bulunmaktadır.

Ülkemizdeki e-ticaret platformlarına hizmet vermek üzere bir ürün  fotoğrafçılığı tasarımı hizmeti başlatılabilir. Özellikle e-ticaret sitesinin satışlarına etki edilebilecek bir tasarım hizmeti ortaya koyanlar için harika kazançlara erişmek çok daha kolay olacaktır.

9. TİŞÖRT TASARLAYIN

tshirt

Tişört tasarımı konusunda becerikli tasarımcılar için harika fırsatlar var. Sadece t-shirt tasarımı yaparak para kazanılabilecek sayısız web sitesi bulunmaktadır. Üstelik bu platformlarda çok basit araçlar ile bile tasarım yapılabilmektedir. Ancak tasarım programları konusunda hakim ve yaratıcı tasarımcıların para kazanma potansiyeli çok daha yüksektir.

Tişört tasarımı yaparak para kazanılan web siteleri:

 • Tshigo
 • Kammana
 • Tisho
 • Baskimo
 • Shirtbaz

Yorum yapın